A. C. Doyle – rozwój kariery

14 września 2020

Sir Artur Conan Doyle to jedno z najlepiej rozpoznawalnych nazwisk w historii literatury brytyjskiej. Postać ciekawa, wszechstronna i niezwykle interesująca. Ten urodzony w Szkocji twórca jest niezwykle płodnym autorem ponad 20 powieści, szeregu opowiadań oraz sztuk teatralnych, które cieszą się ogromną popularnością od momentu powstania aż po dzień dzisiejszy. Twórca kultowych postaci takich jak Sherlock Holmes czy profesor Challenger, które na dobre zadomowiły się w świadomości czytelników.

Pierwsze lata

Pisarz urodził się w Szkockim mieście Edynburg 22 maja 1859 roku w spauperyzowanej rodzinie z tradycjami artystycznymi. Choć początkowo pobierał naukę w szkole katolickiej to jednak z czasem odszedł w kierunku nurtów agnostycznych, którym pozostał wierny przez większość dorosłego życia. W 1876 rozpoczął 5-io letnie studia medyczne w rodzinnym mieście i równocześnie zaczął szlifować swój talent pisarski. Wkrótce też miał miejsce debiut młodego Doyla w druku, na łamach lokalnego dziennika. Po ukończeniu studiów i zrobieniu doktoratu z medycyny życie szybko zweryfikowało zapatrywania młodego adepta medycyny kierując go w zupełnie inną stronę.

Rozwój kariery

Brak szczególnego powodzenia w praktyce lekarskiej w niedługim czasie spowodował powrót do pasji jaką od lat było pisarstwo. Conan Doyle rzucił zawód lekarza i poświęcił się bez reszty twórczości. Przeprowadził się do Portsmouth, gdzie rozpoczął nowe życie. Szybko okazało się, że jego powieści i opowiadania zaczęły zdobywać coraz szersze grono wiernych czytelników. W 1888 roku spod jego pióra wychodzi pierwsza powieść o przygodach detektywa Sherlocka Holmes’a, który wraz ze swoim przyjacielem doktorem Johnem Watsonem wspólnie rozwiązuje skomplikowane zagadki kryminalne i uknute intrygi. Po sukcesie pierwszego tomu “Studium w szkarłacie” powstają kolejne części “Znak czterech”, “Pies Baskerville’ów”, “Dolina trwogi” a także zbiory opowiadań o detektywie: “Przygody Sherlocka Holmesa”, “Wspomnienia Sherlocka Holmesa”, “Powrót Sherlocka Holmesa”, “Jego ostatni ukłon”, “Księga przypadków Sherlocka Holmesa”. Pisarz nie ograniczał się tylko do powieści detektywistycznej lecz tworzył także dzieła z innych gatunków takich jak romanse, powieści historyczne oraz fantastyka. W ten sposób powstaje między innymi postać profesora Geogra Edwarda Challengera, bohatera cyklu powieści “Zaginiony świat”, “Trujące pasmo” i “Kraina mgieł” oraz opowiadań “Eksperyment profesora Challengera” albo “Groźna maszyna”. Podobnie rodzi się brygadier Gerard, bohater cyklu historycznego: “Fortele brygadiera Gerarda”, “Spiskowcy”, “Przygody Gerarda”. Conan Doyle jest także autorem dwutomowego dzieła na temat spirytualizmu The History of Spiritualism”.

Życie rodzinne i osobiste

Sir Artur Conan Doyle był także mężem i ojcem. W swoim życiu ożenił się dwukrotnie. Pierwszy raz w 1885 z Luizą Hawkins, która urodziła mu dwójkę dzieci lecz zmarła na gruźlicę po kilkunastu latach. W 1906 roku znany powieściopisarz ponownie stanął przed ołtarzem. Tym razem jego wybranką była Jean Leckie, z którą doczekał się trójki dzieci. Pisarz zmarł na atak  serca 7 lipca 1930 roku.

Zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com
Tagi
Kategoria Artur Conan Doyle