Arthur Conan Doyle

24 września 2020

Sir Artur Conan Doyle jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych jeden z najlepiej rozpoznawalnych twórców literatury angielskiej żyjących na przełomie XIX i XX wieku. Ten słynny urodzony w Szkocji pisarz zasłynął powieściami i zbiorami opowiadań  o przygodach najsłynniejszego detektywa w historii Sherlocka Holmes’a, który w raz ze swoim przyjacielem doktorem Johnem Watsonem dzielnie rozwiązują kolejne zagadki kryminalne i najróżniejsze intrygi.

Początek

Przyszły pisarz przyszedł na świat 22 maja 1859 roku w Edynburgu w spauperyzowanej arystokratycznej rodzinie katolickiej o tradycjach artystycznych. W  dzieciństwie i młodości pobierał naukę w szkole katolickiej, jednak życie szybko pokazało, że młody Conan Doyle nie pójdzie drogą chrześcijańskiej tradycji. W młodym wieku wszedł na drogę agnoscytyzmu. Lata 1876-81 to okres studiów na uczelni w rodzinnym Edynburgu, ale także czas pierwszych pisarskich prób, których efektem jest debiut na łamach lokalnego dziennika. Po ukończeniu studiów przyszły pisarz robo jeszcze doktorat z medycyny, jednak szybko okazuje się, że życie skieruje go w całkiem innym kierunku.

Kariera

Praktyka lekarska, której podjął się świeżo upieczony doktor medycyny nie szła jednak zbyt dobrze, w przeciwieństwie do pisania. Przez krótki okres czasu próbował on łączyć zawód lekarza z twórczością literacką, jednakże szybko zrozumiał co jest jego prawdziwym powołaniem i tak narodził się Artur Conan Doyle (https://www.taniaksiazka.pl/autor/artur-conan-doyle) jakiego wszyscy znamy, jako autor poczytnej literatury. Od tej chwili życie i kariera wchodzi na całkiem nowe tory.  Po przeprowadzce do Portsmouth poświęca się twórczości całkowicie i niebawem, w 1888 roku rodzi się najsłynniejsza postać jego książek, detektyw Sherlock Holmes. Przygody bohatera szybko stają się popularne wśród czytelników. Powstają kolejne powieści (“Studium w szkarłacie”, “Znak czterech”, “Pies Baskerville’ów”, “Dolina trwogi”) a także zbiory opowiadań (“Przygody Sherlocka Holmesa”, “Wspomnienia Sherlocka Holmesa”, “Powrót Sherlocka Holmesa”, “Jego ostatni ukłon”, “Księga przypadków Sherlocka Holmesa”). To jednak nie koniec. Pisarz wkrótce poszerza swój krąg zainteresowań na inne gatunki literackie takie jak romanse, powieści historyczne oraz w nurtu fantastyki i SF. W tym miejscu nie można nie wspomnieć postaci profesora Geogra Edwarda Challengera kreowanej w cyklu powieści “Zaginiony świat”, “Trujące pasmo” i “Kraina mgieł” oraz opowiadaniach takich jak “Eksperyment profesora Challengera” albo “Groźna maszyna”. Nieodłącznym elementem dorobku Artura Conan Doyla jest także cykl historyczny opowiadający o losach brygadiera Gerarda (“Fortele brygadiera Gerarda”, “Spiskowcy”, “Przygody Gerarda”) oraz inne stworzone niezależnie tytuły jak choćby “Micah Clarke” czy “Biała Kompania”. Opócz beletrystyki pisarz wyrażał też zamiłowanie do spirytualizmmu, co wyraził wydając dwutomowe dzieło “The History of Spiritualism”. Dodatkowo dokonał też tłumaczenia na angielski francuskiej rozprawy autorstwa Léona Denis “Le mystère de Jeanne d’Arc”.

Życie osobiste

Sir Artur Conan Doyle w swoim życiu dwukrotnie się żenił. Pierwszy raz w 1885 roku. Wybranką była Luiza  Hawkins, z którą miał dwójkę dzieci. Zmarła ona jednak na gruźlicę po kilkunastu latach  zmarła. Pisarz ożenił się po raz drugi w 1906 roku z Jean Leckie i z tego związku przyszło na świat trójka potomstwa. Artur Conan Doyle zmarł na atak serca 7 lipca 1930 roku. Za szeroki zasługi i całą swoją wieloletnią działalność został uhonorowany tytułem szlacheckim.

Szkoła zdjęcie utworzone przez wirestock - pl.freepik.com
Tagi
Kategoria Artur Conan Doyle